YAKIT FİLTRELERİ

Yakıt filtreleri günümüzün modern, sıkı toleranslı motor yakıt sistemlerinde hayati bir işleve sahiptir. Filtrelenmemiş yakıt, doldurma sırasında tanka çarpmış olan boya cipleri ve kir veya çelik tanktaki nemin neden olduğu pas gibi çeşitli kirlilik türleri içerebilir. Bu maddeler yakıt sisteme girmeden önce uzaklaştırılmazsa, modern enjeksiyon sistemlerinde kullanılan yüksek hassasiyetli bileşenler üzerindeki parçacıkların aşındırıcı etkisinden dolayı yakıt pompasının ve enjektörlerin hızlı aşınmasına ve bozulmasına neden olurlar. Yakıt filtreleri ayrıca yakıtta daha az kirletici madde bulunduğundan, daha verimli bir şekilde yanabileceğinden performansı arttırır.

Yakıt filtrelerinin düzenli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Bu genellikle filtrenin yakıt hattından kolayca ayrılması ve yenisiyle değiştirilmesinden ibarettir. Bir filtre düzenli olarak değiştirilmezse, kirletici maddelerle tıkanabilir ve motorun normal çalışmasına devam etmek için yeterli yakıtı çekmeye çalışırken motor performansında kayda değer bir düşüşe neden olabilir.

Özellikle dizel motorlarda bulunan bazı filtreler, tabanda su toplayan (su dizelden daha yoğun olduğu için) kaseye benzer bir tasarıma sahiptir. Su, haznenin altındaki bir valfı açarak ve haznenin sadece dizel içerinceye kadar akmasını sağlayarak boşaltılabilir. Pek çok yakıt filtresi, su uyarı seviyesine ulaşırsa, motor kontrol ünitesine veya doğrudan sürücüye (kontrol panelindeki lamba) sinyal göndermek için bir su sensörü içerir. Sistem, hareketli parçaların yağlanması için dizele dayandığından ve suyun sabit yağlama gerektiren hareketli bir parçaya (örneğin bir enjektör valfı gibi) girmesi durumunda, yakıttaki suyun dizel motor yakıt sistemine çekilmesi özellikle istenmez. ), hızlı bir şekilde aşırı ısınmaya ve gereksiz yıpranmaya neden olur. Bu filtre türü, filtrenin boşaltılması gerektiğinde operatörü uyaracak bir sensör de içerebilir. Dizel yakıt filtresinin yakınında, filtreleme elemanının içinde motora yakıt akışını durdurabilecek parafin balmumu (düşük sıcaklıklarda) oluşumunu önlemek için bir yakıt ısıtıcısı bulunabilir.

Hem benzinli hem dizel motorların yakıt sistemlerinin en önemli bileşenlerini korumak için, FilTürk, tamamı en iyi performansı sunmak için tasarlanmış eksiksiz bir Yakıt Filtresi yelpazesine sahiptir.

Sorularınız mı var?