Klima / Polen Filtrelerinizi Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?

Mümkün oldukça paradan tasarruf etmek güzeldir. Ne yazık ki, sürücülerin masraftan kısmaya çalıştıkları en yaygın şeylerden biri, klima/polen filtresini gerektiği kadar değiştirmemek. Peki polen filtrelerinizi ne sıklıkla değiştirilmelisiniz? Çoğu otomobil üreticisi, klima filtrelerinin her 10.000 – 15.000 kilometrede veya yılda en az iki kez değiştirilmesini önerir. Şüphe durumunda, aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Polen Filtreleri Klima Performansını Etkiler Mi?

Polen filtrelerinizi ne sıklıkla değiştirilmelisiniz?

Kötü ve değiştirilmesi gereken bir polen filtresinin en yaygın belirtilerinden biri, soğuk veya sıcak klima açıkken küflü veya ağır bir kokudur. Bir polen/klima filtresinin temel amacı toz, küf ve diğer kirleticilerin aracın içerisine girmesini önlemektir. Kirli bir filtre yalnızca aracın içinde kötü bir koku oluşmasına sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda motordan gelen güç çıkışını da azaltır. Bunun nedeni, klima fan motorunun tıkalı olduğu için etkili bir şekilde çalışamamasıdır. Ayrıca, pencere sislenmesinde bir artış olduğunu ve klima havalandırma deliklerinden hava akışını azalttığını fark edebilirsiniz. Bunların hepsi filtrenizin en kısa sürede değiştirilmesi gerektiğinin işaretleridir.

FilTürk Polen Filtreleri; optimum performansı garanti eder ve sadece ince tozlara karşı değil, aynı zamanda polenlere, yol tozlarına, aşınmış parçacıklara, kurumlara, bakterilere, endüstriyel tozlara ve diğer solunabilir ultra ince parçacıklara karşı da koruma sağlar.

Sorularınız mı var?